tel./fax: (0-56) 675-24-19
sekr. ucz. - 698-570-993

rp

13 maja szkołę odwiedziła grupa harcerzy z Hufca ZHP Augustów. Wycieczka zorganizowana była przez 2 ADH Iter nostrum, która zamierzając uzyskać imię bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego – patrona harcerstwa polskiego – za cel wyprawy przyjęła  poznanie śladów Jego życia i działalności na terenie Chełmży i Torunia. Spotkanie z gośćmi, które odbyło się w historycznej auli szkolnej, poprowadziła pani Beata Szczechowska-Szarleja, przybliżając sylwetkę księdza. Nasi goście mieli okazją porozmawiać o latach dzieciństwa i młodości Wicka, o 8-letnim okresie nauki w murach naszej szkoły, która w tamtym okresie nosiła nazwę Państwowego Gimnazjum Humanistycznego, poznać zbiór pamiątek związanych z jego osobą oraz posłuchać o tym, w jaki sposób szkoła pielęgnuje pamięć o znamienitym absolwencie.

Podczas spotkania zaprezentowany został film autorstwa pani Róży Kowalskiej i pani Beaty Szczechowskiej-SzarleiŚladami błogosławionego księdza Stefana Wincentego Frelichowskiego” nagrany w 70. rocznicę śmierci księdza. Zebrani dowiedzieli się również o wieloletniej współpracy szkoły z Muzeum Stutthof w Sztutowie.

W związku z tym, że wizyta gości odbyła się w okresie trwania egzaminów maturalnych, harcerze otrzymali zadanie zaprezentować temat maturalny z 1931 roku, który brzmiał: „ciekawość jako zaleta i jako wada”.  Spotkanie przebiegające w serdecznej, rodzinnej atmosferze, uprzyjemniał śpiew harcerskich piosenek.

Mamy nadzieję, że harcerze pogłębili swoją wiedzę na temat bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego i że osiągną swój cel, jakim jest nadanie drużynie jego imienia.  Wszystkiego dobrego i do zobaczenia!

ks. K. Olaś

8 czerwca 2022

Skip to content