
Na mocy traktatu wersalskiego z 28 czerwca 1919 roku Chełmżę oraz większą część prowincji Prusy Zachodnie przyznano Polsce. Już od sierpnia 1919 roku rozpoczęto w Chełmży szerokie przygotowania do przekazania miasta Polsce. Powołano do życia polską i niemiecką Straż Obywatelską. Jej zadaniem było zachowanie spokoju i porządku w mieście. Główne przygotowania przejęcia przez władze polskie Chełmży pod koniec 1919 roku prowadziła Polska Rada Ludowa z Walentym Bilskim na czele. Przygotowano dokładny plan uroczystości przywitania Wojska Polskiego na terenie miasta, w tym dekoracje ulic miejskich oraz sztandary polskie. Oddziały niemieckie opuściły nasze miasto 20 stycznia 1920 roku po godzinie 16. Jeszcze tego samego dnia polscy mieszkańcy Chełmży wyszli na ulice, aby udekorować miasto, postawić bramy triumfalne. 21 stycznia 1920 roku już od godzin porannych ludność polska zaczęła ponownie gromadzić się. Wzdłuż ulic ustawiły się poszczególne polskie towarzystwa działające na ternie miasta tworząc szpaler od gazowni, aż do rynku miejskiego. Powitanie Wojska Polskiego nastąpiło około godziny 6 rano przy krzyżu u wylotu szosy toruńskiej. Zebrała się tam Rada Ludowa, duchowieństwo chełmżyńskie oraz grono starszych obywateli miasta. W tle ludzie odśpiewywali Mazurka Dąbrowskiego „Jeszcze Polska nie zginęła”. W pierwszym szeregu wkraczającego do Chełmży Wojska Polskiego jechał major Swoiński oraz ks. kapelan Józef Wrycza. Powitał ich chlebem i solą ks. dziekan Tomasz Fryntkowski, a następnie wspólnie ruszyli w stronę miejskiego rynku, aby tam dokonać uroczystego przejęcia Chełmży przez władze polskie.

Dyrektor Szkoły informuje, że od dnia 18 stycznia 2021 r. do dnia 31 stycznia 2021 r. Liceum Ogólnokształcące im. Komisji Edukacji Narodowej w Chełmży, Technikum w Chełmży, Branżowa Szkoła I stopnia w Chełmży, Szkoła Policealna w Chełmży, Liceum Ogólnokształcące dla Dorosłych w Chełmży wchodzące w skład Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Chełmży będzie funkcjonować w trybie zdalnym, zgodnie z przyjętymi procedurami i regulaminami.

1. Ze względu na zmianę zasad organizacji egzaminu maturalnego w 2021 r. wszystkie zadeklarowane przez zdających egzaminy w części ustnej są anulowane z mocy prawa.
2. Nie ma obowiązku przystąpienia z przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym.
3. Zdający wymienieni w pkt C, D, E, F, G, H w tabeli „INFORMACJE O SPOSOBIE ORGANIZACJI I PRZEPROWADZENIA EGZAMINU MATURALNEGO” mogą wprowadzić zmiany w złożonej deklaracji – w zakresie dotyczącym przedmiotów dodatkowych – do 15 stycznia 2021 r.

informujemy, że podczas przerwy między świętami a Nowym Rokiem będą odbywały się dyżury pedagogów szkolnych w formie konsultacji telefonicznych, e-mailowych, przez e-dziennik lub po uprzednim umówieniu w szkole. Pedagodzy szkolni będą dyżurować w godzinach swojej pracy.
Dyżury pedagogów szkolnych: Anna Borowicz, Beata Szczechowska-Szarleja