Wykład z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości
Napisane przez admin on 26-11-2018 16:40 | 105 czytań
Wykład z okazji 100-lecia odzyskania niepodległościWspółpraca rozwija się bardzo prężnie, a świadczą o tym spotkania młodzieży z pracownikami naukowymi Instytutu. 14 listopada nasza młodzież miała okazję wysłuchać wykładu profesora Jarosława Kłaczkowa na temat powrotu Pomorza do Polski. Pan profesor jest nauczycielem akademickim UMK w Toruniu. Aktualnie pełni funkcję kierownika Zakładu Historii XX wieku w IHiA UMK oraz jest członkiem Komitetu Nauk Historycznych PAN. Jego publikacje dotyczą historii społeczno-politycznej Polski w XX wieku. Jest również współautorem podręczników, z których uczymy się historii w naszej szkole.Dzięki obecności na wykładzie uczniowie aktywnie uczestniczyli w lekcji na temat kształtowania się granic Polski po I wojnie światowej.

Refleksje Michała Grążawskiego na temat wykładu

14 listopada w środę miałem okazję uczestniczyć w wykładzie pana profesora Kłaczkowa na temat odzyskania niepodległości przez Polskę, a szczególnie przez nasz region. Profesor omówił polityczne uwarunkowania odzyskania suwerenności. Przedstawił też problemy związane z włączeniem Pomorza w granice Polski. To i zabiegi dyplomatyczne ówczesnych polskich przywódców szczególnie zwróciło moją uwagę. Ciekawa była też historia rewolucji bolszewickiej w okolicach Torunia i Bydgoszczy. Interesujące było też to, że Chełmża mogła znaleźć się szybciej w granicach Polski, a nie dopiero w 1920 roku. Trudności w odzyskaniu przez nasz kraj wolności i pierwsze problemy nowego państwa mogą skłaniać nas do refleksji, czym jest niepodległość i jaką ma ona wartość.