Relacja z zajęć koła historycznego klas młodszych
Napisane przez admin on 10-06-2019 11:00 | 39 czytań
Relacja z zajęć koła historycznego klas młodszychW Gnieźnie odwiedziliśmy ekspozycję archeologiczną w katedrze i sama Świątynię. Uczniowie mogli w praktyce zobaczyć efekty pracy toruńskich archeologów w podziemiach katedry. (Każdy, kto podróżuje przez Gniezno winien mieć świadomość, że widzi z daleka gotycką katedrę rozbudowaną na przełomie XII/XIII w. To co jest związane z początkiem chrześcijaństwa w Polsce spoczywa na głębokości kilku metrów niżej, pod posadzką widomej budowli.) Dzięki prowadzonym cały czas pracom, odkrywane są coraz to nowsze fragmenty związane z początkami naszej historii. Wzruszajacą jest możliwość dotknięcia fragmentów posadzki katedry, po której stąpali Otto III i Bolesław Chrobry przed grobem biskupa Wojciecha w 1000 r. ,podobnie jak możliwość zobaczenia fragmentów grobowców pierwszych arcybiskupów, np. brata św. Wojciecha - Radzima Gaudentego, czy słynnych drzwi gnieźnieńskich. Zwiedzanie jest bardzo dobrze rozplanowane, gdyż każdy jest wyposażony w audiobook, przez który lektor prowadzi nas po wszystkich ekspozycjach.
Kilkanaście kilometrów od Gniezna w kierunku Poznania znajduje się Ostrów Lednicki. Od kilkunastu lat na Lednicę przybywa polska młodzież aby brać udział w religijnych spotkaniach. Słusznie, gdyż tutaj spotykamy się z początkami historii Polski. To tu w 966 roku książe Mieszko wraz z najbliższymi osobami z rodziny i swymi dostojnikami przyjął Chrzest św. Pola lednickie, te obecne, na których odbywają się spotkania, leżą kilka kilometrów od autentycznego miejsca chrztu. Można się do niego dostać niewielkim promem. Płyniemy nim na wyspę jeziora lednickiego ( ostrów – w języku staropolskim to wyspa). Wysiadamy i idziemy w kierunku grodu lednickiego, po którym pozostał wysoki wał ziemny otaczający wyeksponowane przez archeologów pozostałości zabudowań grodowych z najważniejszym obiektem, jakim jest tzw. palladium czyli dworzyszcze Mieszka i połączona z nim rotunda wybudowana jako kaplica, w której odbyło się jedno z najważniejszych wydarzeń w naszej historii. To tutaj przeszło tysiąc lat temu Polacy stali się częścią cywilizacji europejskiej i zostali raz na zawsze członkiem chrześcijańskiej wspólnoty.
Znowu natrafiamy na wyniki prac archeologów, z którymi zapoznajemy się na umieszczonych poglądowych tablicach obok stanowisk archeologicznych.
Trzeba nadmienić, że Ostrów Lednicki miał duże znaczenie ideologiczne w okresie międzywojennym, kiedy trzeba było ukazywać Polakom ważność takich miejsc dla kształtowania tożsamości narodu po latach zaborów. Byli w tym miejscu: Naczelnik Józef Piłsudski, polscy prezydenci, prymasi i zagraniczni goście. Miejsce to w latach komunizmu marginalizowane, powoli odzyskuje swe znaczenie. Przybywa tu coraz więcej osób. Zachęcamy wszystkich czytających te słowa do jego odwiedzin.
Zakończyliśmy tegoroczne zajęcia koła. W zajęciach uczestniczyło ogółem 12 uczniów. Czujemy się w miłym obowiązku złożyć podziękowania Starostwu Powiatowemu za finansowanie koła. Dyrekcji naszej szkoły za przychylność i pełne zrozumienie dla naszego pomysłu takich zajęć. Nauczycielom za wyrozumiałość wobec częstej nieobecności na wtorkowych lekcjach. W końcu wielkie uznanie należy się Pani dr hab. Indze Głuszek z Instytutu Archeologii UMK. Pani doktor opracowała całoroczny plan naszych zajęć i czuwała nad jego realizacją. Dziękujemy Pani Justynie Brzezińskiej - Pawlak z sekretariatu szkoły, która układała godziny pracy Pana Krzysztofa Kernera – naszego kierowcy, aby mógł bez przeszkód w określone dni służyć nam swoimi umiejętnościami. Dziękujemy mu za bezpieczny wielokrotny dowóz. Spotkania nasze staraliśmy się systematycznie relacjonować na stronie szkoły, aby wszyscy mogli chociaż czytając uczestniczyć w naszych spotkaniach. DZIĘKUJEMY.

Zobacz zdjęcia - Relacja z zajęć koła historycznego klas młodszych...>>>