1 Sp eksploruje UMK w Toruniu
Napisane przez admin on 25-11-2019 15:43 | 89 czytań
1 Sp eksploruje UMK w ToruniuMarcelina Chlewicka podzieliła się z Wami wrażeniami z wycieczki.
21 listopada 2019 roku pod opieką pani Zofii Wojtalik i Laury Wollert odwiedziliśmy Instytut Historii i Archiwistyki oraz Bibliotekę Główną UMK w Toruniu.
Wzięliśmy udział w wykładzie na temat historii pieczątek i stempli, który prowadził profesor Marcin Hlebionek. Mogliśmy obejrzeć i dotknąć stare pieczęcie. Kiedyś wykonywano je między innymi z wosku oraz metali. W starożytności pieczęcie miały różne kształty: stożka, kostki, walca, a nawet głowy zwierzęcia. Poświadczano nimi prawo własności lub autentyczność dokumentu. Zapobiegały otwieraniu opieczętowanych rzeczy, takich jak woreczki, drzwi lub grobowce. Gdy sporządzono jakiś dokument, umieszczano na nim kawałek gliny, wosku lub innej miękkiej substancji, w której właściciel odciskał swoją pieczęć.
W holu instytutu czekała na nas niespodzianka. Spotkaliśmy absolwenta naszej szkoły profesora Waldemara Rozynkowskiego.
Następnie udaliśmy się do Biblioteki Głównej. Powstała ona w 1945r. i posiada około 3 mln różnego typu materiałów bibliotecznych od książek przez czasopisma do dzieł sztuki w formacie analogowym i elektronicznym. Oglądaliśmy faksymilia czyli dokładne kopie: dzieło Mikołaja Kopernika "De revolutionibus orbium coelestium" (O obrotach sfer niebieskich) oraz Biblię Gutenberga. Księgi posiadały drewnianą okładkę, oprawioną w elegancką skórę stąd wzięło się powiedzenie „czytać książkę od deski do deski”. Były bogato zdobione, barwy malunków wykonano z naturalnych składników. Podziwialiśmy także kolekcję pocztówek naszego miasta z lat trzydziestych XX wieku i odgadywaliśmy jakie ulice i miejsca obecnie przedstawiają. Wyjazd do IHiA oraz Biblioteki Głównej UMK w Toruniu bardzo mi się spodobał, chętnie odwiedzę uniwersytet ponownie.

Zobacz zdjęcia - 1 Sp eksploruje UMK w Toruniu...>>>