Tydzień Edukacji Globalnej
Napisane przez admin on 09-12-2019 13:56 | 186 czytań
Tydzień Edukacji GlobalnejUczniowie Zespołu Szkół Ponadpodstawowych przyłączyli się do tej inicjatywy po raz pierwszy. Na gazetce szkolnej umieszczone zostały informacje dotycząca DNA telefonów komórkowych. Na terenie całej szkoły młodzież umieściła wiadomości dotyczące m.in.: zużywania zasobów naturalnych, odpowiedzialnej konsumpcji, praw człowieka, uczciwego handlu itp. Pani pedagog ogłosiła zbiórkę nakrętek, za które, tym razem, można było otrzymać nagrodę. Reprezentanci klas II Sp, II Tżl, III Ti i III Sp, wzięli udział w Wirtualnym Festiwalu dla Zespołów Uczniowskich zorganizowanym przez Centrum Edukacji Obywatelskiej. Festiwal składał z 6 krótkich zadań, mających na celu zwrócenie uwagi młodzieży na kluczowe wyzwania globalne współczesnego świata, takie jak: zmiana klimatu, migracje i równość płci. Finałem całego tygodniowego przedsięwzięcia był konkurs wiedzy o edukacji globalnej przygotowany przy wykorzystaniu aplikacji Kahoot.
W rywalizacji wzięło udział 22 uczniów ze wszystkich typów szkół. Największą wiedzą na wyżej wymieniony temat wykazała się Klaudia Kowalczyk z klasy I Tż.
Na podium stanęły również Klaudia Korczyńska i Julia Rajewska z klasy III Sp. Wszyscy uczestnicy otrzymali drobne upominki. Ponad to przez cały tydzień młodzież mogła umieszczać propozycje dotyczące działań na rzecz klimatu na szkolnym Facebook ‘u.
Ideą TEG jest zapoznanie młodych ludzi z wyzwaniami i problemami współczesnego świata, kształtowanie wśród nich postaw sprzyjających ich rozwiązywaniu, respektujących różnorodność kulturową oraz umiejętność porozumiewania się z ludźmi wywodzącymi się z różnych kultur. W tym roku cały TEG poświęcony został klimatowi. Jak powiedziała znana aktywista klimatyczna, inicjatorka Młodzieżowego Strajku Klimatycznego Greta Thunberg „Nikt nie jest zbyt mały żeby dokonać zmian”. Każdy może podjąć pewne działania, które przyczynią się do poprawy klimatu.