NASZA SZKOŁA MA JUŻ 110 LAT!
Napisane przez admin on 08-06-2020 18:50 | 58 czytań
NASZA SZKOŁA MA JUŻ 110 LAT!Pandemia uniemożliwiła szkolnej społeczności radosne świętowanie rocznicy, ale ciepłe wspomnienia roku jubileuszowego rozjaśniają ten przykry czas.
Rok stulecia, którego mottem były słowa Wacława Potockiego: "Rozum mistrzem wszechrzeczy, czas mistrzem rozumu", został zainaugurowany 1 września 2009 roku, natomiast główne uroczystości rocznicowe odbyły się 5 czerwca 2010 roku.
W czasie obchodów pragnęliśmy przybliżyć wszystkim dawne i współczesne oblicze naszej szkoły poprzez upowszechnienie historii szkoły, ukazanie jej dydaktyczno-wychowawczego dorobku, uczczenie pamięci pracujących w niej profesorów, przybliżenie sylwetek znamienitych absolwentów, ukazanie współczesnej oferty edukacyjnej, umocnienie integracji ze środowiskiem lokalnym oraz rozwinięcie współpracy międzyszkolnej. Wszyscy – uczniowie, nauczyciele, przyjaciele szkoły przez długi rok nie szczędzili wysiłków, by przygotować jubileusz na miarę stulecia. Na przełomie roku szkolnego 2009/2010 odbyło się szereg uroczystości i imprez ściśle związanych z Jubileuszem, do których należały m.in.: inauguracja roku szkolnego, święto szkoły, jubileuszowy opłatek dla społeczności szkolnej i emerytów, charytatywny bal karnawałowy dla „złotej stulatki”, szkolne obchody Święta Zakochanych „Miłość bez granic”, Dzień Żaka, Święto Młodości, XIX Regionalny Dzień Sportu oraz główne uroczystości stulecia szkoły.
Organizowano spotkania społeczności szkolnej z absolwentami oraz popularyzowano twórczość chełmżyńskich artystów, co przyczyniło się do umocnienia integracji szkoły ze środowiskiem lokalnym.
W trakcie roku szkolnego złota jubilatka aktywnie włączyła się w realizację akcji „Klucz do mojego miasta” oraz w zbiórki pieniężne i rzeczowe, prezentując godną naśladowania postawę wobec ludzi potrzebujących i doświadczonych przez los.
Z okazji stulecia szkoły uruchomiona została jubileuszowa strona internetowa, która spełniała dwie główne funkcje: funkcję poznawczą (np. przybliżenie historii szkoły, biografii dyrektorów, sylwetek znamienitych absolwentów) oraz funkcję informacyjną (czyli bieżące przekazywanie szczegółów dotyczących prac nad przygotowaniem Jubileuszu). Od 1 września 2009 roku w szkolnej korespondencji funkcjonował okazjonalny papier firmowy, zawierający elementy dotyczące historii szkoły i Jubileuszu, a wśród nich specjalnie zaprojektowane przez dyrektora szkoły logo Jubileuszu. Wykonano także pieczęć okazjonalną, ex libris oraz pamiątki jubileuszowe (torby, karty pocztowe i personalizowane znaczki, długopisy). Opracowano również kalendarz rocznicowy wraz z historią szkoły i sylwetkami dyrektorów na płycie. Z okazji Jubileuszu wydana została monografia szkolnictwa ponadpodstawowego w Chełmży autorstwa Ryszarda Muzioła, wieloletniego polonisty i dyrektora szkoły, zatytułowana „Kartki z historii szkoły”. Do prac nad uświetnieniem uroczystości jubileuszowych czynnie włączyła się młodzież, biorąc udział m.in. w konkursach jubileuszowych. Nagrodzone w konkursie literackim prace uczniów zostały zamieszczone w rocznicowym wydaniu czasopisma szkolnego „Ogólniak”. Z okazji Jubileuszu wykonany został poczet polskich dyrektorów szkoły, znajdujący się w auli szkolnej, na korytarzach szkolnych pojawiły się nowe tablice informacyjne dotyczące historii szkoły oraz fotografie szkoły wykonane i ufundowane przez absolwenta Liceum Ogólnokształcącego.
W dniu setnej rocznicy oddania gmachu szkoły na użytek społeczeństwa chełmżyńskiego, wmurowana została tablica upamiętniająca obchody 100-lecia szkoły, ufundowana przez Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego. W przeddzień głównych uroczystości w ogródku szkolnym zasadzone zostało drzewko kasztanowca, które na cześć pierwszego polskiego dyrektora społeczność szkolna nazwała Antoni.
Uroczystości główne Jubileuszu zostały zaplanowane i zrealizowane 5 czerwca 2010 roku. Program obchodów tego dnia obejmował:

- otwarcie szkoły dla zaproszonych gości,
- odwiedzanie grobów nauczycieli i uczniów szkoły,
- mszę świętą dziękczynną odprawioną przez księży-absolwentów szkoły,
- przemarsz ulicami miasta do miejsca dalszej części uroczystości,
- część oficjalną uroczystości z udziałem władz samorządowych,
- prezentację dorobku szkoły „I tak pochodem idą cienie, cienie…”,
- przemarsz do gmachu szkoły,
-bankiet.

Odsłonięcia tablicy upamiętniającej obchody 100-lecia szkoły dokonali: senator RP p. Jan Wyrowiński, poseł na sejm p. Jerzy Wenderlich, starosta toruński p. Mirosław Graczyk, burmistrz miasta Chełmży p. Jerzy Czerwiński, dyrektor szkoły p. Janina Nowacka, najstarszy absolwent p. Marian Araszyński, najmłodszy absolwent p. Artur Marszałkowski, przedstawiciel uczniów Angelika Siwak, przedstawiciel rodziców p. Jolanta Siwak,

Podczas oficjalnej uroczystości władze miasta uhonorowały szkołę cennym odznaczeniem „Zasłużony dla Miasta Chełmży”. W historii miasta nasza szkoła jest drugą placówką, która otrzymała ten medal.
Pierwszy dyrektor szkoły, Paul Remus w swoim wystąpieniu przed stu laty podczas uroczystości inauguracyjnej w nowym gmachu szkolnym wyraził życzenie, „by szkoła zawsze stanowiła ozdobę miasta, przynosiła korzyść uczniom, ich rodzicom, miastu, okolicy i ojczyźnie”. Życzenie z pewnością spełniło się. Wierzymy, że nasza szkoła przez kolejne lata będzie ozdobą miasta, niech przynosi korzyść uczniom, ich rodzicom, miastu, okolicy i ojczyźnie.
Mamy nadzieję, że dziś razem z nami czule wspominacie naszą szkołę.

Kronika szkoły w fotografii....>>>