11 Listopada – Narodowe Święto Niepodległości
Napisane przez admin on 09-11-2020 18:41 | 27 czytań
11 Listopada – Narodowe Święto NiepodległościJeśli chodzi o Warszawę to tam już od września 1917 roku funkcjonowała powołana przez Niemcy i Austro-Węgry Rada Regencyjna, której członkami byli książę Zdzisław Lubomirski, arcybiskup Aleksander Kakowski i hrabia Józef Ostrowski. W listopadzie 1918 roku regenci wiedzieli, że ich polityczna rola dobiega końca, a potwierdzeniem tego były wydarzenia z 10 listopada 1918 roku. To właśnie tego dnia specjalnym pociągiem z Berlina do Warszawy po uwolnieniu z twierdzy magdeburskiej powrócił Józef Piłsudski. Na Dworcu Głównym powitał go między innymi książę Zdzisław Lubomirski, jako reprezentant Rady Regencyjnej. Powrót Piłsudskiego do Warszawy wywołał szeroki entuzjazm wśród mieszkańców miasta, a także o jeden dzień wyprzedził informację, że niedaleko Compiegne Niemcy podpisały zawieszenie broni, które kończyło działania zbrojne I wojny światowej. Tego samego dnia 11 listopada 1918 roku Rada Regencyjna przekazała władzę wojskową i naczelne dowództwo wojsk polskich, jej podległych brygadierowi Józefowi Piłsudskiemu. Przejmując władzę od Rady Regencyjnej Piłsudski pokreślił ciągłość i jej legalny charakter. Od tego momentu stał się przywódcą tworzącego się państwa polskiego, ponieważ rząd lubelski rozwiązał się, Rada Regencyjna ustąpiła a Polska Komisja Likwidacyjna zaakceptowała ten stan rzeczy. 18 listopada 1918 roku Józef Piłsudski powierzył misję utworzenia pierwszego oficjalnego rządu niepodległej Polski Jędrzejowi Moraczewskiemu. 22 listopada 1918 roku Józef Piłsudski zatwierdził przygotowany przez rząd Moraczewskiego „Dekret o najwyższej władzy reprezentacyjnej Republiki Polskiej”. Na jego mocy Józef Piłsudski obejmował, jako Tymczasowy Naczelnik Państwa „Najwyższą Władzę Republiki Polskiej”, a sprawować ją miał do czasu zebrania się Sejmu Ustawodawczego. Wybory do Sejmu zostały zarządzone na dzień 26 stycznia 1919 roku. Listopad 1918 roku to dopiero początek drogi Polaków do pełnej odbudowy niepodległego państwa, a przede wszystkim był początkiem walki o granice przyszłej Polski. 29 listopada 1918 roku w Belwederze w takich słowach Józef Piłsudski skomentował odzyskaną niepodległość: „Jest to największa, najdonioślejsza przemiana, jaka w życiu narodu może nastąpić. Przemiana, w której konsekwencji powinno się zapomnieć o przeszłości; powinno się przekreślić wielkim krzyżem starem porachunki (...) A czas przed nami jest krótki i tylko wspólnym wysiłkiem możemy zdecydować, na jakiej przestrzeni, w jakich granicach naszą wolność obwarujemy i jak silnie staniemy na nogach, zanim dojdą z powrotem do siły i pełnego głosu sąsiedzi ze wschodu i z zachodu”.