Listopad, grudzień 1918 roku w Chełmży
Napisane przez admin on 09-11-2020 18:44 | 27 czytań
Listopad, grudzień 1918 roku w ChełmżyJej głównym zadaniem było dbanie o porządek i spokój na terenie miasta, obrona interesów mieszkańców wobec władz, oraz sprawiedliwy podział żywności dla wszystkich. W Radzie Robotniczo-Żołnierskiej dominowali Polacy, jednak funkcję instytucji typowo broniącej interesów polskich mieszkańców miasta miała reprezentować Polska Rada Ludowa. Najwyższą władzą dla Polskich Rad Ludowych była Naczelna Rada Ludowa z siedzibą w Poznaniu, wybrana przez Polski Sejm Dzielnicowy. Na zgromadzeniach lokalnych ludność polska wybierała swoich delegatów na sejm. W Chełmży miało to miejsce 24 listopada 1918 roku. Jednocześnie wybrano delegatów do Powiatowej Rady Ludowej, której siedziba znajdować się miała w Chełmży. Swoją działalność rozpoczęła 12 grudnia 1918 roku. Jednym z delegatów na Polski Sejm Dzielnicowy z Chełmży został wybrany ks. Józef Wrycza.

Polskie organizacje działające w Chełmży szczyciły się swoją dużą aktywnością. Również przewaga liczebna Polaków w mieście pomagała w organizowaniu polskiej konspiracji o charakterze zbrojnym. Na kanwie polskiej konspiracji zbrojnej w Chełmży powstały takie organizacje jak: Straż Bezpieczeństwa, Straż Ludowa, której głównym organizatorem był ks. Józef Wrycza, Towarzystwo Wojackie „Jedność”, Towarzystwo Młodzieży Polskiej oraz Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół”. Wszystkie te organizacje pod koniec 1918 roku weszły w skład tajnej Organizacji Wojskowej Pomorza. W Chełmży głównymi działaczami konspiracyjnymi OWP byli: ks. Józef Wrycza, Stanisław Michalski, Bolesław Dzięgielewski. Przy narastającej w siłę działalności wojskowo-konspiracyjnej Polaków mieszkających w Chełmży, niemiecka część mieszkańców obserwowała to z dość dużą rezerwą, jednak dochodziło do pewnych utarczek i incydentów. Jednym z bardziej znanych wydarzeń była sprawa zdarcia przez niemieckiego oficera rogatywki z głowy 7 letniego chłopca na początku grudnia 1918 roku. Niemiecka część mieszkańców miasta również chciała utworzyć w Chełmży swoje organizacje, broniące ich praw. 29 grudnia 1918 roku utworzona została Niemiecka Rada Ludowa. W styczniu 1919 roku na terenie miasta miały miejsce wśród niemieckich mieszkańców wybory delegatów do Zgromadzenia Narodowego i Zgromadzenia Krajowego. Celem funkcjonowania obu tych instytucji było określenie kształtu ustroju niemieckiej republiki. Po wyborach wyraźnie można było zauważyć, że większa część Niemców mieszkających w Chełmży ma poglądy prawicowe, które stały w kontrze do dążeń niepodległościowych Polaków z Chełmży. Pamiętajmy, że wszystkie te wydarzenia miały miejsce na tle wydarzeń ogólnonarodowych. 11 listopada 1918 roku dla Chełmży jeszcze nie był tak radosny, jak dla reszty Polaków. Nasze miasto nadal znajdowało się pod zaborem pruskim, jednak data ta otworzyła nam szeroką drogę do odzyskania przez Chełmżę i jej mieszkańców upragnionej niepodległości.