Wkroczenie wojsk polskich do Chełmży
Napisane przez admin on 21-01-2021 09:15 | 106 czytań
Wkroczenie wojsk polskich do ChełmżyNa rynku chełmżyńskim powitalne przemówienie wygłosił Walenty Bilski prezes Polskiej Rady Ludowej, zaś przy udziale polskich mieszkańców miasta oraz w atmosferze ekscytacji i radości wywieszono na ratuszu miejskim polską chorągiew. To symboliczne wydarzenie potwierdziło przejście Chełmży pod władzę polską. W imieniu mieszkańców Chełmży przemówienie wygłosił lekarz Stanisław Pilatowski. W ratuszu major Swoiński wręczył uroczyście klucze do miasta Bronisławowi Kurzętkowskiemu, tym samym mianując go na tymczasowego burmistrza Chełmży. Następnie w katedrze św. Trójcy odbyło się nabożeństwo dziękczynne, a kazanie na nim wygłosił ks. Tomasz Fryntkowski. Uczestnicy mszy odśpiewali „Te Deum lauda mus” i wzniosłą pieśń „Boże, coś Polskę”. Jeszcze tego samego dnia w godzinach wieczornych odbyło się przedstawienie teatralne pt. „Gdy zabrzmią trąby Chrobrego” skierowane do polskich żołnierzy.

Oficjalnie od 21 stycznia 1920 roku Chełmża należała do Rzeczypospolitej Polskiej. Wraz z tym dniem otworzył się dla miasta nowy etap w dziejach jego historii.