tel./fax: (0-56) 675-24-19
sekr. ucz. - 698-570-993

rp
348688009_797069405340385_8174964660856771250_n
31 maja w naszej szkole miało miejsce bardzo podniosłe wydarzenie. Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Chełmży był współorganizatorem uroczystości upamiętniających działaczy Niezależnego Ruchu Ludowego w 40. rocznicę śmierci pana Antoniego Łapczyńskiego. Dla społeczności naszej szkoły możliwość współorganizowania takiego wydarzenia była podwójnie ważna, ponieważ Pan Antonii był tatą naszej nauczycielki wychowania fizycznego pani Marii Bulińskiej. W murach szkoły gościliśmy: Pana prof. Mirosława Golona – zastępcę dyrektora Oddziału IPN w Gdańsku, Pana Mirosława Sprengera – kierownika referatu Edukacji Narodowej Delegatury IPN w Bydgoszczy, Panią dr Katarzynę Maniewską – edukatora Delegatury IPN w Bydgoszczy, Pana Dariusza Zagrabskiego – dyrektora delegatury Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Toruniu, Panią Wiolettę Schreiber – sekretarz Powiatu Toruńskiego, Pana Janusza Kononiuka – członka zarządu Powiatu Toruńskiego, Pana Michała Grabiankę i członków stowarzyszenia „Solidarni – Wieś Pamięta”, Pana Kazimierza Bobera – wice wójta Gminy Chełmża, uczniów klasy 8B ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Chełmży wraz z nauczycielką Panią Barbarą Budziak.

Uroczystości rozpoczęły się od lekcji historii w auli ZSP, dotyczącej powstania i działalności Solidarności Rolniczej, którą poprowadziła dr Katarzyna Maniewska. Następnie uczniowie klasy 1LO, 3TIL oraz klasy 8B wzięli udział w konkursie na platformie Kahoot „Zielona Solidarność”. Zwycięzcą konkursu został uczeń klasy 8B Borys Pawłowski, drugie miejsce zajął uczeń klasy 1 LO Kacper Szczypiorski, a trzecie uczeń klasy 3TIL Filip Wiśniewski. Podczas spotkania wystąpił Pan Michał Grabianka, który podzielił się z nami swoimi wspomnieniami poświęconymi Antoniemu Łapczyńskiemu i ich wspólnej działalności na rzecz ruchu ludowego rolników w PRL. Kolejnym punktem programu uroczystości było złożenie kwiatów na grobie Pana Antoniego Łapczyńskiego na cmentarzu parafialnym w Chełmży. Odbyła się również uroczysta msza święta w Bazylice Konkatedralnej pw. Świętej Trójcy w Chełmży. Po mszy udaliśmy się na rynek oraz do Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Juliana Prejsa w Chełmży na prezentację dwóch wystaw: Tu rodziła się „Solidarność” rolników – przygotowanej przez IPN Delegaturę w Bydgoszczy oraz wystawę pod tytułem Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Rolników Indywidualnych „Solidarność” w województwie toruńskim – przygotowanej przez Książnicę Kopernikańską w Toruniu.
Zwieńczeniem uroczystości było złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą działalność i życie Antoniego Łapczyńskiego, która znajduje się w Chełmży przy ul. Adama Mickiewicza 5.

Wydarzenia związane z 40. rocznicą śmierci Antoniego Łapczyńskiego, były żywą lekcją historii o mieszkańcach naszej Małej Ojczyny i ich działalności w okresie komunistycznego terroru.

Organizatorami uroczystości byli: Instytut Pamięci Narodowej Delegatura w Bydgoszczy, Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Społeczny Komitet „Solidarni – Wieś Pamięta”, Starostwo Powiatowe w Toruniu, Urząd Miasta w Chełmży, Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Chełmży.

5 czerwca 2023

Skip to content