tel./fax: (0-56) 675-24-19
sekr. ucz. - 698-570-993

rp

Młodzież naszej szkoły wraz nauczycielami historii brała udział w złożeniu kwiatów pod tablicą poświęconą Antoniemu Łapczyńskiemu, współzałożycielowi NSZZ RI „Solidarność”.

Antoni Łapczyński bardzo angażował się w działalność  NSZZ RI „Solidarność”. Uczestniczył w strajku oraz marszu protestacyjnym w Toruniu 28 listopada 1981 r., gdzie zabrał głos w imieniu rolników okupujących budynek PP „Cukrownie Toruńskie”. Żądał praworządności, oddania podstępnie zabranej ziemi, przeprowadzenia wolnych i demokratycznych wyborów, jak również dostępu do środków masowego. Zaprotestował przeciwko biciu ludzi, którzy angażują się w jakąkolwiek działalność na rzecz związku.  Za swoją działalność został w czasie stanu wojennego internowany w Potulicach.

Postać Antoniego Łapczyńskiego i  jego losy stały się  inspiracją dla naszej absolwentki Anny Borowicz, która napisała pracę pt.:Antoś jest taki odważny, oni go przecież zabiją  Ania brała również udział w odsłonięciu tablicy upamiętniającej Antoniego Łapczyńskiego w Chełmży  przy ulicy Adama Mickiewicza 5.

Tak wspomina swoje doświadczenia związane z udziałem w konkursie:

„Ponowny udział w konkursie im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej Oni tworzyli naszą historię był dla mnie jeszcze większą przyjemnością niż poprzednio. Cały czas jestem zaskoczona tym, że uczymy się o wspaniałych postaciach, które zaznaczyły się w historii świata, a często nie zdajemy sobie sprawy o tym, że równie wspaniali i odważni ludzie są częścią naszej lokalnej społeczności. Uważam, że udział w każdym konkursie to świetny sposób samokształcenia. Mocno zachęcam do uczestniczenia we takich inicjatywach, bo wszystkie osiągnięcia, te małe i duże, pozostawiają po sobie choćby wiedzę lub doświadczenie.

Departament Promocji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego zaproponował naszej szkole objęcie patronatu nad tablicą i dalszą współpracę.

Zofia Wojtalik

Bibliografia

Biuletyn Informacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej (ipn.gov.pl)

10 czerwca 2022

Skip to content