Młodzież naszej szkoły wraz nauczycielami historii brała udział w złożeniu kwiatów pod tablicą poświęconą Antoniemu Łapczyńskiemu, współzałożycielowi NSZZ RI „Solidarność”.
Antoni Łapczyński bardzo angażował się w działalność NSZZ RI „Solidarność”. Uczestniczył w strajku oraz marszu protestacyjnym w Toruniu 28 listopada 1981 r., gdzie zabrał głos w imieniu rolników okupujących budynek PP „Cukrownie Toruńskie”. Żądał praworządności, oddania podstępnie zabranej ziemi, przeprowadzenia wolnych i demokratycznych wyborów, jak również dostępu do środków masowego. Zaprotestował przeciwko biciu ludzi, którzy angażują się w jakąkolwiek działalność na rzecz związku. Za swoją działalność został w czasie stanu wojennego internowany w Potulicach.
Postać Antoniego Łapczyńskiego i jego losy stały się inspiracją dla naszej absolwentki Anny Borowicz, która napisała pracę pt.: „Antoś jest taki odważny, oni go przecież zabiją” Ania brała również udział w odsłonięciu tablicy upamiętniającej Antoniego Łapczyńskiego w Chełmży przy ulicy Adama Mickiewicza 5.
Tak wspomina swoje doświadczenia związane z udziałem w konkursie:
„Ponowny udział w konkursie im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej „Oni tworzyli naszą historię” był dla mnie jeszcze większą przyjemnością niż poprzednio. Cały czas jestem zaskoczona tym, że uczymy się o wspaniałych postaciach, które zaznaczyły się w historii świata, a często nie zdajemy sobie sprawy o tym, że równie wspaniali i odważni ludzie są częścią naszej lokalnej społeczności. Uważam, że udział w każdym konkursie to świetny sposób samokształcenia. Mocno zachęcam do uczestniczenia we takich inicjatywach, bo wszystkie osiągnięcia, te małe i duże, pozostawiają po sobie choćby wiedzę lub doświadczenie.”
Departament Promocji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego zaproponował naszej szkole objęcie patronatu nad tablicą i dalszą współpracę.
Zofia Wojtalik
Bibliografia
Biuletyn Informacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej (ipn.gov.pl)