tel./fax: (0-56) 675-24-19
sekr. ucz. - 698-570-993

rp

W środę 25. maja 2022 w Bibliotece Szkolnej odbyło się ostatnie w tym roku szkolnym Spotkanie z literaturą. Tym razem temat przewodni naszych dyskusji stanowiła literatura czasów wojny. Jej szeroka refleksja nad człowieczeństwem zyskuje szczególny wydźwięk w obliczu obecnej sytuacji politycznej zarówno w na Ukrainie, jak i na całym świecie.

Główną część spotkania stanowiło wspólne obejrzenie ekranizacji powieści amerykańskiej autorki Laury Hillenbrand pt. „Niezłomny”. Film, noszący taki sam tytuł, jest reżyserskim debiutem Angeliny Jolie z 2014 roku. To poruszająca opowieść o losach Louisa Zamperiniego, biegacza olimpijskiego, którego karierę przerywa wybuch wojny. W wyniku awaryjnego lądowania samolotu sportowiec dostaje się do japońskiej niewoli, w czasie której przeżywa koszmarne chwile. Ich kres przychodzi dopiero dwa lata później, wraz z wyzwoleniem obozu przez wojska amerykańskie.

Tylko silny charakter Zamperiniego oraz jego nadzwyczajna wola walki sprawiły, że nigdy nie stracił wiary w życie i nie poddał się, a po wojnie był nawet w stanie przebaczyć swoim oprawcom. W wyniku dyskusji po projekcji filmu uznaliśmy zgodnie, że mężczyzna bez wątpienia zasługuje na miano bohatera.

Czy współczesny młody człowiek potrafiłby przetrwać w tak przerażających okolicznościach? Jaka jest cena ludzkiego cierpienia? Co muszą czuć ludzie, których życiowe plany w sekundę przekreśla wojna?

To tylko kilka refleksji, z którymi pozostawia nas opowieść o „Niezłomnym”.

Róża Kowalska

26 maja 2022

Skip to content