tel./fax: (0-56) 675-24-19
sekr. ucz. - 698-570-993

rp

W poniedziałek 7. marca 2022 w Bibliotece Szkolnej odbyło się drugie spotkanie z cyklu  Spotkania z literaturą. Tym razem omawialiśmy twórczość popularnej autorki i dziennikarki młodego pokolenia Jojo Moyes, dwukrotnej laureatki nagrody Romantic Novel of the  Year, przyznawanej przez Romantic Novelist Association. Jej książki zostały przetłumaczone na ponad 30 języków!

Popularność przyniósł Jojo Moyes rok 2002, gdy ukazała się na rynku jej pierwsza powieść  „Pod osłoną deszczu”. Ogromnym sukcesem okazał się też cykl książek o fikcyjnej bohaterce, Lou Clark – „Zanim się pojawiłeś”, „Kiedy odszedłeś”, „Moje serce w dwóch światach”.

W ramach wprowadzenia, uczniowie mieli okazję zapoznać się z twórczością autorki oraz jej książkami dostępnymi w bibliotece. Drugą część naszego spotkania stanowiło wspólne obejrzenie jednej z wielu ekranizacji powieści Jojo Moyes, „Zanim się pojawiłeś” (dostępnej na popularnych serwisach streamingowych – gorąco polecam!). Film nakręcono w 2016 roku, a jego reżyserką jest Thea Sharrock, znana w środowisku nie tylko filmowym, ale również teatralnym. To poruszająca historia miłosnej relacji zbudowanej na zasadzie kontrastu dwóch charakterów: Willa (granego przez Sama Claflina) – przystojnego, bogatego, niegdyś wysportowanego młodzieńca, sparaliżowanego po wypadku, oraz Lou (granej przez Emilię Clarke) – prostej dziewczyny, która w wyniku desperackich poszukiwań pracy, została opiekunką Willa. Równie pełne kontrastów z całą pewnością okażą się nasze odczucia podczas oglądania filmu: dramaturgia nieustannie przeplatana jest humorem, optymizm – bólem egzystencjalnym, aż wreszcie miłość – melancholią. To piękna, choć niełatwa, bardzo emocjonalna historia, podczas której łzy będą nam towarzyszyć niejeden raz – czasami ze śmiechu, innym razem – ze smutku i wzruszenia.

Dlaczego warto obejrzeć film, a także zapoznać się z twórczością samej Jojo Moyes? Ponieważ jej książki nie tylko w urzekający sposób opisują historie zwykłych ludzi przeżywających swoje wzloty i upadki, miłości i rozczarowania, sukcesy i porażki, ale przede wszystkim – chwytają za serce. Moim zdaniem, to wyjątkowa reprezentantka szczerej, humorystycznej literatury obyczajowej, dotykającej codziennych rozterek każdego z nas. Bardzo chętnie dowiem się, czy macie podobną opinię. Serdecznie zapraszam do biblioteki szkolnej, gdzie czekają na Was liczne polskie wydania powieści tej utalentowanej autorki!

28 marca 2022

Skip to content