tel./fax: (0-56) 675-24-19
sekr. ucz. - 698-570-993

rp
IMG20241122093315

22 listopada 2024 roku w Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Chełmży odbyła się konferencja „Wspólnie dla Różnorodności – Edukacja uczniów o specjalnych potrzebach”. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Powiat Toruński we współpracy z Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną w Chełmży, kierowaną przez Panią Katarzynę Kosińską oraz Zespołem Szkół Ponadpodstawowych w Chełmży pod przewodnictwem Pani Dyrektor Krystyny Soliwodzkiej. Konferencja miała na celu promowanie edukacji włączającej oraz wdrażanie założeń Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2023–2030.

Swoją obecnością konferencję zaszczyciły przedstawicielki Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty: Pani Anna Kiestrzyn, Dyrektor Wydziału Edukacji Przedszkolnej i Podstawowej Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy i Pani Irena Zielińska, Dyrektor Delegatury w Toruniu Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy, wraz z wizytatorami. W wydarzeniu uczestniczyli także przedstawiciele władz samorządowych, m.in.: Pan Tomasz Zakrzewski, Wicestarosta Powiatu Toruńskiego, Pan Andrzej Siemianowski, Przewodniczący Rady Powiatu Toruńskiego, radni powiatowi: Pani Marta Licznerska, Pan Marek Olszewski, Pan Maciej Pieńczewski, a także włodarze i przedstawiciele gmin powiatu toruńskiego.

Konferencję zainaugurował Pan Mirosław Graczyk, Starosta Powiatu Toruńskiego, który podkreślił wagę współpracy w działaniach na rzecz wsparcia uczniów o specjalnych potrzebach. W swoim wystąpieniu zwrócił między innymi uwagę na rolę samorządu w tworzeniu sprzyjających warunków do edukacji różnorodnych grup uczniów. Następnie głos zabrał Pan Andrzej Siemianowski, który podkreślił znaczenie edukacji włączającej, wskazując na jej kluczową rolę w tworzeniu otwartego i przyjaznego środowiska szkolnego. Z kolei Pani Irena Zielińska, zwróciła uwagę na znaczenie kolejnej konferencji jako inicjatywy podejmującej  istotne problemy współczesnej oświaty. Głos zabrała również Pani Katarzyna Kosińska, prezentując planowane działania poradni ukierunkowane na zwiększenie efektywności wsparcia uczniów w szkołach Powiatu Toruńskiego.

Część merytoryczna konferencji została podzielona na dwa moduły. W pierwszym, wykładowym, wystąpiła Pani Laurencja Lewandowska, Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 33 w Toruniu (Pomoc psychologiczno-pedagogiczna w praktyce – od teorii do działań!) oraz Pani Justyna Osypiuk-Wierzbowska (Zachowania niepożądane – jak sobie z nimi radzić?). W części wykładowej wystąpiła także Pani Małgorzata Mendelewska, Prezes Fundacji Pomocy Osobom Autystycznym „Autyzm Polska”, która omówiła działania fundacji na rzecz wsparcia dorosłych osób z ASD, podkreślając ich potrzeby w zakresie samodzielności i jakości życia.

Drugim modułem sympozjum była część warsztatowa, podzielona na trzy ścieżki tematyczne prowadzone przez: Panią Laurencję Lewandowską (Dostosowanie treści programowych do indywidualnych możliwości psychoruchowych uczniów o specjalnych potrzebach rozwojowych, psychicznych, edukacyjnych i wychowawczych), Panią Joannę Michniewicz-Kwiatkowską (Wpływ specjalnych potrzeb edukacyjnych na trudności w uczeniu się matematyki) oraz Panią Aleksandrę Trędewicz (Aktywizujące metody nauczania. Jak uczynić zajęcia bardziej dostępnymi i ciekawymi?).

Program konferencji uświetnił występ młodzieży ze szkół powiatowych, który zapowiedziała Pani Monika Danielska. W swoim wystąpieniu nawiązała m.in. do archetypu Dedala i Ikara, podkreślając rolę szkoły w rozwijaniu pasji i indywidualnych talentów uczniów oraz wspieraniu ich w wyborze przyszłej drogi edukacyjnej i zawodowej.

Konferencja „Wspólnie dla Różnorodności” była kolejnym wyjątkowym wydarzeniem w Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Chełmży, które umożliwiło wymianę wiedzy, dobrych praktyk i doświadczeń w obszarze edukacji włączającej oraz zacieśniającym współpracę środowisk zaangażowanych w rozwój młodego pokolenia.

27 listopada 2024

Skip to content