tel./fax: (0-56) 675-24-19
sekr. ucz. - 698-570-993

rp

W środę 17 listopada 2021 roku uczniowie klas technikum III TG oraz III TFŻ Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Chełmży wybrali się na jednodniową wycieczkę do Warszawy w ramach ogólnopolskiego przedsięwzięcia „Poznaj Polskę”. Celem podróży naszych uczniów było zwiedzenie Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Pałacu Królewskiego w Wilanowie.

W pierwszej kolejności udaliśmy się do Pałacu w Wilanowie. Jest to barokowy pałac wzniesiony w latach 1681-1696 dla króla Polski Jana III Sobieskiego oraz jego żony królowej Marii Kazimiery. Pałac wraz z otaczającym parkiem oraz zabudowaniami zachował niezmienioną formę architektoniczną. Podczas wycieczki pogoda dopisała, dlatego uczniom udało się w pełni zobaczyć walory artystyczne oraz historyczne tego barokowego zabytku.  W 1994 wilanowski zespół pałacowy wraz z Morysinem został uznany za pomnik historii. Jest on miejscem wydarzeń kulturalnych, koncertów i spotkań. Obok pałacu znajduje się ogród.

Następnie w drodze do Muzeum Powstania Warszawskiego dzięki uprzejmości Pana kierowcy naszego autobusu uczniowie mogli przejechać przez centrum naszego miasta stołecznego i zobaczyć słynne miejsca na mapie Warszawy to jest: Pałac Kultury i Nauki, Dworzec Centralny, Palmę Warszawską na rondzie de Gaulle’a, czy Plac Trzech Krzyży z kościołem św. Aleksandra.

Kolejnym punktem wycieczki było wspomniane już Muzeum Powstania Warszawskiego. Wywarło ono ogromne wrażenie na uczniach naszej szkoły. Nad wejściem do muzeum można przeczytać cytat Jana Stanisława Jankowskiego „ Chcieliśmy być wolni i wolność sobie zawdzięczać”. Te słowa w pełni oddają charakter muzeum, które stanowi hołd dla uczestników wydarzeń z sierpnia 1944 roku – tym, którzy walczyli i ginęli za wolną Polskę i jej stolicę, pokazując następnym pokoleniom Polaków sens tamtych wydarzeń.

Wycieczkę bez wątpienia można zaliczyć do udanych. Uczniowie wrócili pełni wrażeń, nasyceni historią miejsc, które udało im się zwiedzić. Duch podróży został w nich rozgrzany i liczą na kolejne wyjazdy. Wycieczka miała na celu uatrakcyjnienie procesu edukacyjnego młodzieży poprzez umożliwienie im poznawania Polski, jej tradycji, zabytków kultury oraz historii. Przedsięwzięcie Ministra Edukacji i Nauki „Poznaj Polskę”  jest częścią „Polskiego Ładu”. Wycieczka została współfinansowana przez Ministra Edukacji i Nauki oraz organ prowadzący szkołę – Powiat Toruński.

10 marca 2022

Skip to content