Powoli opadają emocje po naszej czwartkowej uroczystości z okazji 50. rocznicy nadania Liceum Ogólnokształcącemu imienia Komisji Edukacji Narodowej (powstałej 250 lat temu) oraz z okazji ufundowania sztandaru przez rodziców uczniów w 1973 roku.
Świętowanie rozpoczęliśmy na miejskim Rynku otwarciem wystawy poświęconej historii i teraźniejszości naszej szkoły. Można na niej odnaleźć m.in. obszary działania szkoły na przestrzeni lat (również w fotografii), odszukać nazwiska wszystkich nauczycieli szkoły od 1908 roku do dziś, obejrzeć karty kronik szkolnych. Osobna tablica poświęcona została nadaniu Liceum imienia i ufundowaniu sztandaru w 1973 roku. Wystawę, z towarzystwie dyrekcji i organizatorów, otwierał Ryszard Muzioł, wieloletni polonista i świadek wspomnianych wydarzeń. Wykonawcą wystawy była firma należąca do absolwenta liceum – Jerzego Gila – SEPPA S.A.
Po uroczystym otwarciu wystawy wszyscy zaproszeni goście udali się wraz z organizatorami do sali koncertowej zaprzyjaźnionej Szkoły Muzycznej. Współorganizatorem uroczystości było Starostwo Powiatowe w Toruniu. Uroczystość poprowadził polonista – Krzysztof Bogalecki, który wspomniał o pamiątkowych tarczach dla licealistów, wykonanych na wzór dawnej tarczy licealnej. Gości przywitała dyrektor Zespołu Szkół Ponadpodstawowych – Krystyna Soliwodzka, która nawiązała zarówno do bogatej historii, jak do jej obecnego, nowoczesnego, stale zmieniającego się oblicza. Wśród zaproszonych gości znaleźli się przedstawiciele władz samorządowych, kuratorium oświaty, związków zawodowych, dyrektorzy szkół i placówek kulturalnych Chełmży i okolic, emerytowani i obecni nauczyciele, absolwenci szkoły, licealiści.
Po powitaniu głos zabrali goście, m.in. starosta toruński Marek Olszewski, przewodniczący Rady Powiatu – Paweł Polikowski, burmistrz miasta Chełmży – Jerzy Czerwiński, kujawsko – pomorski wicekurator oświaty – Maria Mazurkiewicz oraz wizytator – Piotr Kornacki, a także – w imieniu wszystkich przewodniczących związków zawodowych – Jerzy Wiśniewski. Wszyscy goście życzyli kolejnym pokoleniom nauczycieli zadowolenia z pracy w tak wyjątkowym miejscu, jakim jest ponad stuletnia szkoła, a uczniom jak najlepszych warunków rozwoju, by w dorosłe życie mogli wkraczać dumnie i pewnie, z właściwym przygotowaniem i kompetencjami. Zaproszeni goście nawiązywali również do historii powstania niezwykle ważnej Komisji Edukacji Narodowej – pierwszej w Polsce i Europie władzy oświatowej o charakterze ministerstwa oświaty. Po życzeniach gości głos zabrał były dyrektor szkoły, wieloletni polonista, autor monografii „Kartki z historii szkoły” – Ryszard Muzioł, który nakreślił ( z ogromną dokładnością, wzbudzając podziw wszystkich zebranych ) okoliczności nadania szkole imienia, charakteru uroczystości z 1973r, wspomniał też biografie wielu znamienitych absolwentów szkoły przy okazji dowodząc, że chełmżyńskie liceum może się poszczycić absolwentami naukowcami, ludźmi ze świata kultury i sztuki, pasjonatami pracującymi na całym świecie z ogromnymi sukcesami w swoich dziedzinach. Wiedza i pamięć Pana Ryszarda Muzioła zaimponowała wszystkim zebranym, którzy oklaskiwali wystąpienie na stojąco. Chapeau bas, Panie Profesorze!
Kolejnym punktem programu było odczytanie przez jego organizatorki – Zofię Wojtalik, Laurę Wollert, Beatę Szczechowską – Szarleję i Monikę Danielską – nazwisk wszystkich członków pocztów sztandarowych z lat 1973 – 2023. Był to wzruszający moment szczególnie dla tych chorążych i przybocznych, którzy zjawili się osobiście, by odnowić ślubowanie. Świętowali z nami: Henryk Dąbrowski (chorąży 1977r.), Dariusz Zagórski (chorąży 1980r.), prof.dr hab. Waldemar Rozynkowski (chorąży 1986r.), Ewa Mikołajczyk (przyboczna 1986r.), Beata Szczechowska (przyboczna 1987r.), Marek Swinarski (chorąży 1987r, obecnie opiekun pocztu sztandarowego), Marta Preis (przyboczna 2014r.), Maciej Borowski (chorąży 2015r.), Iwona Kalitowska (przyboczna 2016r.), Justyna Kalitowska (przyboczna 2017r.), Natalia Dormowicz (przyboczna 2017r.), Michał Grążawski (chorąży 2017r.), Julia Rajewska (przyboczna 2019r.), Maciej Urbański (chorąży 2022r.). Obecnie chorążym sztandaru jest Wiktor Piórkowski, asysta: Olga Michalska, Barbara Zdrojewska. Wszyscy członkowie pocztów sztandarowych otrzymali okolicznościowe statuetki wykonane zaprojektowane i wykonane w technologii 3D przez ucznia 5 klasy Technikum – Michała Szarleję. Jesteśmy Państwu wdzięczni, że zechcieliście uświetnić naszą uroczystość swoją obecnością. Wasze odnowione ślubowanie było niezwykle poruszającą chwilą dla wszystkich gości.
Po odnowieniu ślubowania dawnych pocztów sztandarowych pierwszoklasiści (uczniowie klasy A i B Liceum Ogólnokształcącego) złożyli ślubowanie i odśpiewali „Rotę”, a tym samym stali się pełnoprawnymi uczniami Liceum, po czym członkowie Samorządu Uczniowskiego pod opieką Magdaleny Całej i księdza Marka Wysockiego udali się z wiązanką kwiatów pod obelisk znajdujący się przed szkołą, by oddać hołd nieżyjącym członkom pocztów sztandarowych, oraz poległym i pomordowanym nauczycielom i uczniom, którzy zostali uczczeni minutą ciszy.
Kolejną częścią programu było wręczenie nagród Starosty Toruńskiego dla wyróżnionych nauczycieli powiatu toruńskiego. Sylwetki wyróżnionych nauczycieli przybliżyła Brygida Bogdanowicz – Kopeć.
Wyjątkową nagrodą, przyznawaną uczniom Zespołu Szkół Ponadpostawowych w Chełmży, jest nagroda Indywidualności Szkolne im. Kapitana Żeglugi Wielkiej, Kapitana Żeglugi Śródlądowej, Pilota Morskiego Włodzimierza Grycnera – absolwenta naszego liceum. „Indywidualności szkolne” jest nagrodą za wybitne osiągnięcia młodzieży uczniowskiej w różnych obszarach życia szkolnego i pozaszkolnego, skutkujące wyróżniającymi i godnymi naśladownictwa efektami. Dorobek zawodowy Włodzimierza Grycnera (m.in. prestiżowa nagroda „Conrady”) kwalifikuje go do grona szkolnych indywidualności i ukazuje, że ukończenie jedynej szkoły ponadpodstawowej w niewielkim miasteczku nie przeszkadza realizacji pasji, rozwoju predyspozycji osobowych i dążenia do wytyczonego, realnego celu. Elementami składowymi nagrody są: honorowe zakwalifikowanie ucznia do grona „Indywidualności szkolnych”, wręczenie okolicznościowego dyplomu oraz nagrody rzeczowej w postaci specjalnie zamówionego witrażu o tematyce nawiązującej do wybranego witrażu historycznej auli szkolnej, zgodnie z rodzajem aktywności ucznia. Zofia Więcławska jest 7. „indywidualnością szkolną” za wybitne osiągnięcia w sporcie. Zosia jest uczennicą klasy 3 LO, ale też złotą i srebrną medalistką w kategorii kadetek i złotą medalistką w czwórce rywalizacji juniorek w Międzynarodowych Regatach w Bratysłwie, brązową medalistką Mistrzostw Świata Juniorów w kategorii K4 500m, dwukrotną złotą medalistką w Turnieju Nadziei Olimpijskich w Bratysławie, dwukrotną złotą medalistką Olimpiady Młodzieżowej Juniorów, wicemistrzynią Polski juniorek. Kapitan Grycner, który tym razem nie mógł wziąć udziału w uroczystości, przekazał Zosi życzenia i pamiątkowy podarunek. Do tej pory nagrody im. Kpt. Grycnera otrzymali: Marta Preis za wybitne osiągnięcia naukowe w matematyce, Michał Demiańczuk za najwyższy w skali kraju wynik egzaminu maturalnego z języka angielskiego, Marta Pawełek za wybitne osiągnięcia w sporcie, Michał Grążawski za wybitne osiągniecia w historii, Jesica Walecka za wybitne osiągnięcia w dziedzinie artystycznej, Maciej Urbański za wybitne osiągnięcia w obszarze artystycznym i medialnym na rzecz szkoły i środowiska.
Uroczystość zwieńczyła część artystyczna przygotowana przez nauczycieli i uczniów pod kierunkiem Moniki Danielskiej. Uczniowie zaprezentowali w niej niezwykłą więź między nauczycielem a uczniem, która skutkuje określonymi wyborami w przyszłości. Zaproszeni goście mieli również szansę przypomnieć sobie własnych nauczycieli, których wrażliwość zostawiła w nich trwały ślad i poczucie wdzięczności. Ostatnim elementem programu było wspólne zaśpiewanie utworu z repertuaru Zbigniewa Wodeckiego – „Nauczymy się żyć obok siebie”. Po uroczystości na gości czekał poczęstunek przygotowany przez uczniów pod kierunkiem nauczycieli zawodu – Ewy Politowskiej i Mateusza Jażdżewskiego.
Serdecznie dziękujemy wszystkim Państwu za przybycie. Wasza obecność udowodniła nam, że jesteśmy prawdziwą społecznością, która umiejętnie tworzy łańcuch pokoleń, która może na siebie liczyć i czuje się ważną częścią miejsca, które nas połączyło – naszej niezwykłej szkoły.
Dziękujemy też naszym sponsorom, właścicielom i kadrze firm: PPH Tradycja – Małgorzata Polikowska i Lech Polikowski, Nordzucker Polska s.a Cukrownia Chełmża, SEPPA S.A. Jerzy Gil, JS POWER – POL Jakub Siłakowski.
Dziękujemy za doskonałą współpracę i wsparcie finansowe Starostwu Powiatowemu w Toruniu, jak również za niezmienne wsparcie techniczne Panu Arturowi Stankiewiczowi – dyrektorowi Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chełmży.
Dziękujemy za wszystkie piękne gesty, kwiaty, życzenia prezenty. Wszyscy Państwo uczyniliście ten ważny dla nas dzień – wyjątkowym.