tel./fax: (0-56) 675-24-19
sekr. ucz. - 698-570-993

rp

Esport znacząco rozwija zdolności komunikacyjne i przetwarzania informacji. Rozwija umiejętności strategiczne, uczy rozwiązywania problemów i wpływa na zwiększenie pewności siebie. W esporcie ważne jest krytyczne myślenie i kreatywność. Plus oczywiście esport rozwija koordynacje psycho-ruchową i spostrzegawczość.

Esport to co do zasady drużynowe gry wideo bazujące na współpracy, komunikacji i osiąganiu celów. Tak jak w sporcie tradycyjnym organizowane są wydarzenia  podobne do tych z piłki nożnej czy koszykówki. Do esportu należy wiele tytułów, a najpopularniejsze z nich to oczywiście League of Legends, CS:GO, Rocket League czy Fortnite.

Esportu nie można mylić ze zwykłym gamingiem. W gamingu nawet poświęcając wiele godzin dziennie na granie w gry zapewnimy sobie tylko i wyłącznie w rozrywkę. W esporcie chodzi o przemyślaną, mądrą, zorganizowaną grę. Podobnie jak w piłce nożnej, wiele godzin na osiedlowym orliku nie oznacza, że jest się piłkarzem. Taka sama różnica jest między grami a esportem. Esport wymaga organizacji i poświęcenia podobnego do tradycyjnych sportów.

Teraz esport coraz śmielej wkracza do edukacji, a niektórzy zastanawiają się, czy granie w gry wideo ma jakieś zalety. Esport niesie za sobą wiele benefitów, poza możliwościami zrobienia kariery w branży esportu i zarobienia milionów dolarów, co oczywiście elektryzuje dzisiejszą młodzież. Esport znacząco wspiera rozwój poznawczy i społeczny młodego człowieka. Uczy umiejętności szybkiej analizy i podejmowania decyzji, bazuje na pracy zespołowej i uczy drużynowości. Znacząco rozwija zdolności komunikacyjne i przetwarzania informacji. Rozwija umiejętności strategiczne, uczy rozwiązywania problemów i wpływa na zwiększenie pewności siebie. W esporcie ważne jest krytyczne myślenie i kreatywność. Plus oczywiście esport rozwija koordynacje psycho-ruchową i spostrzegawczość.

Edukacja zawsze powinna starać się angażować uczniów w sposób, w jaki nie robiła tego w przeszłości. Pew Research pokazuje, że 97% chłopców i 83% dziewcząt w USA wieku od 13 do 17 lat identyfikuje się jako pewnego rodzaju gracze. Te dane demograficzne są zróżnicowane pod względem rasowym i społeczno-ekonomicznym. Wyobraź sobie, jak różnie wyglądałyby szkoły, gdyby te same grupy demograficzne były identyfikowane jako artyści, tancerze lub muzycy. Różnica polega na tym, że nikomu nie mówi się, że za dużo rysuje, za dużo tańczy lub za dużo gra na instrumencie. Wcześniej gry video były często traktowane jako strata czasu. Gry video stały się współczesną przestrzenią, którą wybierają dzieci, a esport jest wśród gier odpowiedzielaną i rozwijącą zabawa.

Aby właściwie mówić o esporcie w edukacji i wykorzystać jego potencjał, trzeba myśleć nie tylko o grach. Wszystko zaczyna się od pięciu głównych punktów:

  1. Ponowne zdefiniowanie kultury sportowej
  2. Zróżnicowane możliwości udziału uczniów w aktywnościach esportowych
  3. Promowanie zdrowia psychicznego i fizycznego
  4. Stworzenie ścieżki kariery
  5. Szanowanie znaczenia zabawy w esporcie

 

Należy więc na nowo spojrzeć na definiowanie kultury sportowej, esport pozwala dzieciom wszystkich ras i płci rywalizować w przestrzeni, w której aspekty ich tożsamości i fizyczności nie są tak widoczne ani ważne dla ich ogólnych wyników. Esports daje wszystkim możliwość spotkania się we wspólnej przestrzeni wokół zamiłowania do gier, które mogą być bezpieczniejsze niż inne nieuregulowane przestrzenie gier online.

Łącząc dzieci przy ich wspólnym zainteresowaniu, można zacząć różnicować możliwości ich udziału w esporcie. Uczniowie w tym przypadku, nie są przypisywani do tej czy innej czynności na podstawie ich zdolności fizycznych lub umysłowych, a na podstawie ich zainteresowań.

Mając wewnętrzną motywację dzieci do udziału w zajęciach  esportowych, zaczynamy mówić o temacie zwykle niezwiązanym z grami wideo: pozytywnym zdrowiu psychicznym i fizycznym. Na poziomie edukacji dzieci i młodzieży ważnym jest, aby pamiętać, że nie koncentrujemy się na tworzeniu profesjonalnych graczy esportowych, ale na szerokim rozwój dzieci poprzez granie w gry esportowe. Rywalizacja musi pozostać rozsądna, aby nauczyć dzieci, że porażka jest jedną z dróg do odniesienia sukcesu w przyszłości.

W ramach ekosystemu esportu stosujuje się aspekty tradycyjnego treningu sportowego, ponieważ badania pokazują, że włączając takie działania, jak trening siłowy, możemy pomóc rozwinąć złożone umiejętności rozumowania lub medytację, aby uczniowie mogli utrzymywać tętno na stałym poziomie podczas stresujących momentów w grze, lub treningu aerobowego, ponieważ chcemy promować umiejętności rozwiązywania problemów. A tam, gdzie problemem jest zdrowie psychiczne, dwoma najlepszymi sposobami promowania dobrego zdrowia psychicznego są pozytywne interakcje z dorosłymi i zabawa. Dzięki esportowi dajemy naszym dzieciom doświadczenie, w którym dominuje zarówno zabawa, jak i mentoring.

Uczelnie na całym świecie również zaczęły zwracać uwagę na esport i przyciągają studentów aktywnościami i stypendiami. W Polsce to rozgrywki AZS (Akademickiego Związku Sportowego) ERBUD University Esports. Szacuje się, że w 2023 roku stypednia związane z esportem mogą wynieś aż 100 milionów dolarów. Programy kolegialne różnią się poziomem jakości doświadczenia jakie prezentują uczelnie, w dużej mierze w oparciu o cele programu. Aby przyśpieszyć realizację programów stypendialnych należy dążyć do włączenia esportu do ogólnej kultury szkolnej.

Prawdopodobnie najważniejszym aspektem esportu, który należy wziąć pod uwagę, jest to, że chodzi o mądrą rozrywkę. To jest przestrzeń, którą dzieci i młodzież wybierają do zabawy. Należy więc połączyć przyjemne z pożytecznym wedle zasady “bawić ucząc, ucząc bawić”. Zapewniając dzieciom i młodzieży takie środowiska do zabawy, pomagamy rozwiązać problem toksyczności online, razem z dziećmi “współpracujemy” bawiąc się z nimi poprzez zabawę i pomagamy im poruszać się po niej tak, jak na tradycyjnym placu zabaw.

Jako dorośli większość z nas stoi na skraju wirtualnego świata, do którego weszły już nasze dzieci. Esport daje możliwość opanowania pasji swojego dziecka i rozwinięcia wymiernych umiejętności. Warto stawiać na esport!

więcej możesz zobaczyć zapoznając się z prezentacją…

14 grudnia 2022

Skip to content